Vyhlazení vrásek   

Vyhlazení vrásek a získání mladistvého vzhledu lze dosáhnout bez chirurgického zákroku, bez jizev, injekční aplikací botulotoxinu A, což je kosmetická forma produktu bakterií Clostridium botulinum. Použitelný je v léčbě vrásek na čele, u kořene nosu, u zevních očních koutků a při redukci vrásek na krku. Zákrok trvá 5-10 minut, provádí se ambulantně bez anestezie. Výsledný efekt trvá 3 měsíce, aplikaci lze s odstupem zopakovat.

Mechanismus účinku:

Botulotoxin A je látka, která blokuje nervosvalové spojení, tím uvolňuje svaly, tzn. že působí přímo na příčinu vrásek, tedy na svalovou činnost. Po vstříknutí do svalu se dočasně zablokuje nervový impuls, který způsobuje jeho stažení. Proto je tato látka na mimické vrásky účinnější než kožní implantáty, vrásky se zjemní nebo zmizí úplně (dojde k vyhlazení vrásek). Navíc se zamezí vzniku nových vrásek.

Účinek látky se projeví cca za 3-6 dnů po aplikaci a maximum efektu se dosahuje po 14 dnech. Ten pak vydrží 6 až 9 měsíců. Nicméně déle než rok účinek botulotoxinu nezajistíme, a tak klient dochází 1-2x ročně nebo v lepším případě se odnaučí používat určité svaly, a tím se odstup mezi aplikacemi prodlouží. Častěji než 2x za rok by se aplikace ve stejné lokalitě provádět neměla (mimo prvního roku). Pokud je mimická vráska příliš hluboká a jsou zde již narušena kolagenová vlákna, nemůžeme očekávat vyhlazení, ale pouze redukci vrásek. Zde je možné botulotoxin kombinovat s vhodným výplňovým materiálem, například s kolagenem nebo hyaluronovou kyselinou.

Použití:

  • redukce vrásek smíchu
  • uvolnění vrásek od mračení
  • redukce vějířovitých vrásek
  • uvolnění nežádoucího výrazu obličeje (např. stažené koutky úst)

Kontraindikace:

  • těhotenství a kojení
  • některá nervosvalová porucha
  • porucha krevní srážlivosti
  • alergie na některou složku přípravku

Režim po aplikaci:

Po ošetření by si klienti neměli 4 hodiny lehat, aby botulotoxin nestekl např. do očí a nezpůsobil spadnutí víček. Také by se měli vyhnout tření nebo škrábání ošetřeného místa, a to alespoň po 12 hodin a zhruba týden by neměli chodit na kosmetiku, solária, masáže apod.

Možné komplikace:

V místě vpichu může vniknout drobné zarudnutí nebo modřinka, která se do týdne vstřebá. Ve vzácných případech se objevují bolesti hlavy nebo symptomy podobné chřipce. Při nadměrné aplikaci v oblasti čela a zevních partií víček může být pocit těžkých víček či pokles víčka, který rychle odezní.

před a po aplikaci botulotoxinu